Ziołolecznictwo

MNISZEK na przeziębienie


Jak zrobić syrop na przeziębienie, zapalenie gardła i kaszel?
Należy zebrać najlepiej w maju w okresie kwitnienia 100- 500 kwiatów ( w zależności od ilości którą chcemy uzyskać.) Ja zebrałam chyba 500 lub więcj kwiatów, ale to za dużo. Na potrzeby rodziny wystarczy 100 kwiatów, bez łodyg!
Następnie rozkładamy kwiat najlepiej na białym obrusie i pozostawiamy na 2 godziny, aby mieszkańcy mniszka opuściły swoje komnaty, czyli mróweczki, małe robaczki, biedroneczki. Tak miałam cały stół kwiatów:)
Między czasie można przygotować roztwór wody z cukrem brążowym, lub melasą trzcinową lub fruktozą lub cukrem białym. Należy wlać wodę z kranu do dużego garnka 1/2  jego zawartości, najlepiej ciepłą i wsypać tyle cukru, brązowego - bo jest najzdrowszy, lub dietetycznej fruktozy, lub zwykłego cukru białego - Uwaga nie może być miód!... , aż przestanie się on roztapiać. To może być nawet 2 kg. Ja użyłam melasę trzcinową, bo miałam jej w domu sporo - jest to naturalna słodycz pozyskiwana z trzciny o ciemnym zabarwieniu i charakterystycznym karmelowym smaku.
Mieszałam tak długo, aż woda stała się gęsta i melasa, czy cukier nie chce się już rozpuszczać.  Potem do tego roztworu wsypuję kwiat mniszka i na wolnym ogniu gotuję ok 40 minut, aż masa zgęstnieje i zacznie na powierzchni wytwarzać malutkie bąblelki.
Podczas gotowania należy od czasu do czasu pomieszać i kwiat zciemnieje. Następnie odczekać aż ostygnie i można odcisnąć przez gazę, ale ja przecedziłam syrop na gęstym miękkim i dużym plasikowym sitku, dociskając łyżką. Kwiaty wyrzucamy a syrop przelewamy najlepiej do ciemnych szklanych butelek. Ja nie miałam ciemnych, więc przelałam do butelek po kubusiach, można też do małych słoiczków. i potem dla bezpieczeństwa, aby syrop się zapasteryzował, przegotowałam słoiczki.

Syrop ma burstynową barwę, bo dodałam melasę, a przy zwykłym cukrze, będzie złocista barwa jak prawdziwy miód. Smakuje wybornie, można go podawać jako miód do herbatki, na bułkę, do deserów, do kaszki dla dzieci. Ma właściwości poprawiające pracę serca, nerek, a przede wszytkim uodparnia i jest niezastąpiony w przeziębieniach i nieżytach gardła. Poleam!!!

 

 

 

Czy wiesz, że POKRZYWA  to nie chwast, a lekarstwo?



Ja zbieram pokrzywę w maju, wtedy jest najlepsza, młode pędy są najzdrowsze. Najlepiej zbierać w lesie. Moja pochodzi z Borów Tucholskich. Potem oddzielam łodygi i wyrzucam, a liście kruszę do wiaderka plastikowego i szczelnie zamykam. Taka pokrzywa jest 100% zdrowa, bo kukując sproszkowane w torebkach zioła, nie wiemy jak długo , tzn ile nawet lat one się tam znajdują????
Pokrzywa oczyszcza i odmładza organizm, leczy anemię i zapalenie dróg moczowych, usuwa toksyny z organizmu. Pokrzywa to cudowna roślina mająca dla zdrowia nieocenione wartości.
Nie tylko witaminy
Za dobre dla zdrowia efekty odpowiadają związki chemiczne, które zawiera pokrzywa. Wśród nich znajdziemy witaminy - z grupy B,C i K. Są tam też silne przeciwutleniacze chroniące komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
To nie koniec, pokrzywa jest skarbnicą ważnych pierwiastków - potasu, żelaza, magnezu, manganu, wapnia i fosforu.
Smacznego!!!
 

 BAZYLIA    

 nie tylko do pizzy!

Cała roślina wydziela bardzo silną i przyjemną woń, bowiem zawiera stosunkowo dużo aktywnego olejku eterycznego o bardzo złożonym składzie, a działającego przede wszystkim wykrztuśnie i dla tej przyczyny, zazwyczaj w postaci naparu, stosuje się ziele bazylii w schorzeniach układu oddechowego, zwłaszcza przy przeziębieniach.
Przy bólach głowy, złym samopoczuciu od dawien dawna używano nawet na dworach królewskich tzw. "rozweselającej herbatki z bazylii", utrzymującej podobno długo dobre samopoczucie.
Bierzemy 2 pełne łyżki suszonej bazylii, a jeśli świeżej to trochę więcej, i zalewamy 1/1 litra wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 10-15 min. Po przecedzeniu pije się ją 3 razy dziennie po posiłkach.



Gdy dopadnie nas angina: ocet jabłkowy, miód i...

 

Dorośli - mikstura do płukania gardła: 

 ½ szklanki ciepłej, przegotowanej wody zmieszanej z dwoma łyżeczkami octu jabłkowego i dwoma łyżeczkami miodu. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy gardło 4 x dziennie. Dodatkowo, co 10-15min zażywamy po kilka łyżeczek tej mieszanki bardzo wolno przełykając.

Dla dzieci do 12 roku życia zmniejszamy w mieszaninie ilość octu do 1 łyżeczki i ilość płukań do 3 dziennie.
Przedszkolakom podajemy 3 razy dziennie, do powolnego połykania, mieszaninę
4 łyżeczek wody, 1 łyżeczki octu i 1łyżeczki miodu.
Mieszaninę najlepiej podawać dziecku do buzi łyżeczką.
Zioła w anginie i stanach zapalnych i ropnych gardła, krtani i migdałków :

zmieszać po 1 łyżeczce :
- ziela tymianku,
 - liści mięty
 - szałwii.
Zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem 20 minut.
Odstawić na około 15 minut, przecedzić.
Płukać gardło i jamę ustną
3 - 4 razy dziennie.

Na anginę, kaszel i gardło - LIPA.

Kwiaty zbiera się w czasie suchej pogody, w początkowej fazie kwitnienia (nie przekwitnięte). Suszyć tylko w cieniu i w przewiewnym miejscu.
Właściwości i zastosowanie







 

KWIAT LIPY wykazuje szczególne działanie napotne, zwłaszcza w połączeniu z kwiatem bzu czarnego lub z rumiankiem i dodatkiem soku malinowego. Naparu tej mieszanki używa się przy przeziębieniach, grypie, zaflegmieniu, kaszlu i anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli oraz przy gorączce powodowanej powyższymi schorzeniami.

Napar: kopiastą łyżkę stołową tej mieszanki zalać szklanką wrzątku. Odstawić do naciągnięcia. Pić zawsze możliwie na gorąco z dodatkiem soku malinowego lub soku z porzeczki lub też miodu, najlepiej lipowego, oraz cytryny.

Herbatka z lipy działa też uspokajająco w stanach napięć i zmęczenia nerwowego, zwłaszcza pod wpływem długotrwałej pracy umysłowej. jest także świetnym antidotum w stanach  utrudnionego  zasypiania, szczególnie u dzieci i młodzieży w czasie przygotowań do różnych egzaminów.
Do szklanki wsypać garść usuchonego kwiatostanu z lipy i zalać wrzątkiem jak zwykłą herbatę. Ma pięny jasnobursztynowy kolor i wspaniały delikatny smak. Ja osładzam miodem również lipowym. Smakuje wybornie!

Pomysł na uspokajającą kąpiel:








Kwiat lipy w połączeniu z korzeniem łopianu stosuje się bardzo skutecznie do kąpieli regenerującej i uspokajającej:
5 kopiastych łyżek stołowych zalać kilkoma 1itrami wody, podgrzewać i doprowadzić do wrzenia. Gotować 5-10 minut, następnie dosypać 10 kopiastych łyżek stołowych kwiatu lipy, odstawić pod przykryciem do naciągnięcia, a po 10-15 minutach przecedzić do wanny ciepłej wody (temperatura około 38° C). Czas trwania kąpieli 15 min.
 
Uwaga: Różne wytwory pszczół, głównie z kwiatu lipy, jak propolis, mleko pszczele i inne nektary działają wybitnie leczniczo i najczęściej wielokierunkowo
 więcej szczegółów w zakładce ciekawostki



NATURALNIE NA PRZEZIĘBIENIE

MNISZEK LEKARSKI

Ponieważ jestem mamą 3 dzieci, w tym niepełnosprawnej Marysi, która od urodzenia bombardowana jest chemicznymi lekami, przynajmniej w takim stopniu jek to możliwe, postanowiłąm leczyć ją naturalnie. Stosuję wiele ziół i darów natury jak syropy z sosny, czasry bez, lipa, soki z malin syropy z mieszanek ziołowych na zapalenie osrzeli, czosnek , nalewkę z propolisu, nalewkę rozgrzewającą z bursztynu, mniszek i inne. Dzisiaj pragnę podzielić się swoimi obserwacjami dotyczącymi naszego rodzimego chwastu - MNISZKA LEKARSKIEGO, popularnie zwanego mleczem. To żółty polny kwiat, z dizeciństwa poamiętamy go jako dmuchawiec, powszechnie uważany za chwast oszpecający trawniki. Jednak to niezwykła rośłina bardzo cenionaą w medycynie naturalnej. Dotąd mniszek był koszony z nadejściem wiosny na moim ogrodzie, aż do chwili, gdy odkryłam jego niebywałą moc!

Pomaga na przeziębienia, infekcje, oczyszcza organizm z toksyn wzmacnia organizm.

Jak przygotować syrop, inaczej nazywany miodem z mleczu?

Potrzebne składniki:
- około 250 kwiatów mleczu; duużżaa reklamówka:)
- około 1 litra wody;
- 1 kg cukru;
- sok z 1 cytryny.
Sposób przygotowania:
Domowej roboty miód z mniszka lekarskiego przyda się w każdej domowej apteczce i kuchni, nie tylko ze względu na swoje szerokie właściwości lecznicze ale i smakowe!
Oprócz wykorzystania go jako syrop przy infekcjach dzieci lub innych domownikó, można również wykorzystać jego walory smakowe, na przykład stując go jako środek zapobiegawczy infekcjom poprzez słodzenie nim herbaty, lub jako dodatek do naleśników, racuszków, wypieków, kaszy mamnny i innych przetworów.
Najlepszy jest oczywiście miód (syrop) z mleczu zrobiony samodzielnie, gdyż wiemy skąd pochodzą kwiaty, a często wystarczy rozejrzeć się w przydomowych ogródkach by znaleźć złoto zdrowia. Należy zebrać około 250 kwiatów mniszka lekarskiego na początku okresu jego kwitnienia. Kwiaty umieszczamy w garnku, zalewamy około litrem wody oraz gotujemy około pięciu minut. Następnie odstawiamy wywar do ostygnięcia i odcedzamy. Gotujemy na wolnym ogniu przez trzy do pięciu godzin. Dodajemy około jednego kilograma cukru oraz sok z cytryny. Przelewamy do butelek np po małych kubusiach - jest wówczas syrop w poręcznych porcjach i gotowe!
Możęmy podarować taką buteleczkę przyjaciółce, siostrze, rodzicom czy dziadkom. Wspaniały pomysł na prezent, jesli zawiążemy wstążeczkę, a syrop nalejemy do jakiejś ładnej ozdobnej butelki





 
SYROP MA ZŁOCISTĄ BURSZTYNOWĄ BARWĘ , JEST SŁODKI I UWIELBIANY PRZEZ DZIECI! POLECAM!
 

SYROP WYKRZTUŚNY Z LUKRECJI


składniki:
 
  • zioło korzeń lukrecji( w sklepie ze zdrową żywnością 50 g kosztuje jakieś 3,40 zł) , my potrzebujemy jednorazowo tylko 1 łyżkę stołową ziół
  • 1 szklanka oliwy, może być to olej lniany, z oliwek, lub inny
  • 2 cebule drobno posiekane
  • 1 łyżka stołowa miodu
wykonanie:
wszystkie składniki połączyć ze sobą i podawać dziecku 2 x dziennie po 1/2 łyżeczki - małym dzieciom 1-4 lat i starszym 2 xdziennie po 1 łyżeczce. Syrop przechowywać w lodówce w słoiczku.


 Moje czarodziejskie pudełko z ziołami)



Tak wygląda zioło korzeń lukrecji


   A oto efekt gotowego syropu

 
 
 

Na nieżyty przewodu pokarmowego, bakteriobójczo na robaki   - CZĄBER OGRODOWY

Susz cząbru należy przechowywać w szczelnie zamykających się naczyniach.

Kupiłam kiedyś cząber i może raz go użyłam, dlatego postanowiłam sprawdzić, do czego jeszcze mogę go wykorzystać?

Właściwości
 Działa bakteriobójczo, rozkurczowo i moczopędnie. Pobudza też trawienie, powstrzymuje nadmierną fermentację i przeciwdziała wzdęciom.
Napar cząbru stosuje się przy długotrwałych biegunkach, nieżytach przewodu pokarmowego i jako lek przeciwrobaczycowy.

Ziele cząbru stosuje się przede wszystkim jako przyprawę kuchenną do warzyw, zup, fasoli, do potraw mięsnych, do kiełbas, a także do octu wkładając małą gałązkę do butelki z jego zawartością.
 
 
 

Domowy syrop z BURAKA wykrztuśny


Syrop z BURAKA


wykrztuśny, ułatwiający oczyszczenie oskrzeli z flegmy.


Ponieważ Marysia czuje się kiepsko, a wzmożona ilość napadów padaczkowych dodatkowo ją zaflegmia, zrobiłam jej domowy syrop z buraka, który pomoże jej odkrztusić zgromadzoną wydzielinę w drogach oddechowych. To prosty przepis, który przyda się każdej mamie.

Składniki:
Surowy burak
4 łyżki fruktozy, lub cukru lub miodu

wykonanie:Surowego buraka obieramy i tarkujemy na tarce jarzynowej. Natępnie zasypujemy cukrem, fruktozą lub zalewamy miodem. Odstawiamy tak przygotowanego buraka w ciepłe miejsce na 24 godziny, np. w okolice grzejnika lub przy kuchence w kuchni. Następnego dnia zlewamy przez sitko powstały syrop i najlepiej przechowujemy w ciemnej butelce w chłodnym miejscu- np takiej po syropie aptekarskim.
Syrop jest dodatkowo cennym źródłem kwasu foliowego- któy działa także przeciwalergicznie, oraz dostarczycielem żelaza.
Polecam!
Stosowanie:
Dzieciom podajemy 5 x dziennie po łyżeczce, dorośli 5x dziennie po łyżce.

 
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz