poniedziałek, 4 lutego 2013

NATURALNIE NA PRZEZIĘBIENIE

MNISZEK LEKARSKI

Ponieważ jestem mamą 3 dzieci, w tym niepełnosprawnej Marysi, która od urodzenia bombardowana jest chemicznymi lekami, przynajmniej w takim stopniu jek to możliwe, postanowiłąm leczyć ją naturalnie. Stosuję wiele ziół i darów natury jak syropy z sosny, czasry bez, lipa, soki z malin syropy z mieszanek ziołowych na zapalenie osrzeli, czosnek , nalewkę z propolisu, nalewkę rozgrzewającą z bursztynu, mniszek i inne. Dzisiaj pragnę podzielić się swoimi obserwacjami dotyczącymi naszego rodzimego chwastu - MNISZKA LEKARSKIEGO, popularnie zwanego mleczem. To żółty polny kwiat, z dizeciństwa poamiętamy go jako dmuchawiec, powszechnie uważany za chwast oszpecający trawniki. Jednak to niezwykła rośłina bardzo cenionaą w medycynie naturalnej. Dotąd mniszek był koszony z nadejściem wiosny na moim ogrodzie, aż do chwili, gdy odkryłam jego niebywałą moc!

 Pomaga na przeziębienia, infekcje, oczyszcza organizm z toksyn wzmacnia organizm.

 Jak przygotować syrop, inaczej nazywany miodem z mleczu?

Potrzebne składniki:
- około 250 kwiatów mleczu; duużżaa reklamówka:)
- około 1 litra wody;
- 1 kg cukru;
- sok z 1 cytryny.
Sposób przygotowania:
Domowej roboty miód z mniszka lekarskiego przyda się w każdej domowej apteczce i kuchni, nie tylko ze względu na swoje szerokie właściwości lecznicze ale i  smakowe!
Oprócz wykorzystania go jako syrop przy infekcjach dzieci lub innych domownikó, można również wykorzystać jego walory smakowe, na przykład stując go jako środek zapobiegawczy infekcjom poprzez słodzenie nim herbaty, lub jako dodatek do naleśników, racuszków, wypieków, kaszy mamnny i innych przetworów.
 Najlepszy jest oczywiście  miód (syrop) z mleczu zrobiony samodzielnie, gdyż wiemy skąd pochodzą kwiaty, a często wystarczy rozejrzeć się w  przydomowych ogródkach by znaleźć złoto zdrowia. Należy zebrać około 250 kwiatów mniszka lekarskiego na początku okresu jego kwitnienia. Kwiaty umieszczamy w garnku, zalewamy około litrem wody oraz gotujemy około pięciu minut. Następnie odstawiamy wywar do ostygnięcia i odcedzamy. Gotujemy na wolnym ogniu przez trzy do pięciu godzin. Dodajemy około jednego kilograma cukru oraz sok z cytryny. Przelewamy do butelek np po małych kubusiach - jest wówczas syrop w poręcznych porcjach i  gotowe!
Możęmy podarować taką buteleczkę przyjaciółce, siostrze, rodzicom czy dziadkom. Wspaniały pomysł na prezent, jesli zawiążemy wstążeczkę, a syrop nalejemy do jakiejś ładnej ozdobnej butelki

SYROP MA ZŁOCISTĄ BURSZTYNOWĄ BARWĘ , JEST SŁODKI I UWIELBIANY PRZEZ DZIECI! POLECAM!

 

2 komentarze:

  1. Polecam naprawdę i teraz proponuję zapytać w sklepie ze zdorową żywnością. Osobiście jestem przeciwiczką nawet syropów aptecznych, gdyż prawie każdy zawiera konserwant:( dlatego co się da, przygotowuję sama:) wkrótce reszta przepisów na syrop na kaszel, przeciwzapalny propolis, olejki rozgrzewające i inne:) zapraszam do śledzenia i udziału w dyskusji.

    OdpowiedzUsuń