piątek, 8 marca 2013

EFEZ- miejsce ostanich dni na Ziemi Matki Boskiej

Efez to cudowne miejsce w Turcji, które miałam okazję zobaczyć, podczas pobytu w Kusadassi z córeczką na trunusie delfinoterapii. Będąc tam, nie sposó pominąć tego niezwykłego miejsca. W Efezie znajduje się Dom Matki Boskiej, który można zwiedzać , jednakże jest absolutny zakaz robienia zdjęć wewnątrz, także załączę tylko zdjęcia domu z zewnątrz. Postaram się opisać załączone zdjecia:)
 
Według najstarszych źródeł miasto Efez zostało założone przez Amazonki. Efez pamięta okres rzymski a II wieku przez naszą erą, został zdobyty przez państwo Jońskie. Po wojnach z Persami w Efezie zaczęła się demokracja i zaczęto stosować model ateński. Era Efezu posiada mocne podłoże historyczne. Większość teologów stwierdza, żę święta Matka żyła w Efiezie i tam też osiągnęła niebo. POwyższe zdjęcie reprezentuje owy DOM Maryji
 
 
 
Fugura Matki Boskiej na trasie do EFEZU
 

 
A oto cudowna ściana życzeń, próśb i podzięowań Maryi. Ludzie zamieszczają swoje prośby lub wpisy dziękczynne na czymkolwiek, co posiadają przy sobie, np sznurówka, kawałek materiału, pukle włosów. NIesamowite wrażenie. Obok tej ściany znajdują się krany z dostępem do cudownego źródełka, które ma podobno niesamowite właściwośći - oczywiście piliśy wodę z cudownego źródełka. Nasze dziękczynienie zostało napisane na kartce papieru i p
rzypięte kolorową spinką tęczową do włosów - zdjętą z główki Marysi, Jest to dość widoczne na poniższym zdjęciu
 
 
 
Nie ukrywam, że ogarnęło mnie takie wzruszenie, że nie potrafiłąm powstrzymać łez i cicho płakałam. Ale raczej były to łzy radości, że mogłam być w owym miejscu, oraz że stan Marysi się poprawił i byłam wdzięczna za jej uśmiech
 
 
W EFEZIE znajduje sie poza tym , co stworzyli odwiedzający pielgrzymi jak ściana dziękczynna, także wiele innych zabytków sprzed naszej ery, a w zasadzie zachowanych ruin. Jesta tam np:
Pałać wodny,
Łaźnia Wariusa
Bazylika
Mały teatr
Budynek Radnych
Fontanna
Brama Heraklesa
Swiątynia Adriana
Toalety publiczne
DOm publiczny
Biblioteka Selsusa
Ulica Marmurowa
Teart Wielki
szkołą teatralna, Ulica Portowa
stadion
Kościół Matki Maryi
Łaźnia Portowa i inne obiekty.
 
 
 
Na zdjęciu widzimy główną ulicę POrtową, o długości 530 m. Srodkowa część tej drogi jest obłożóna marmurami. według informacji uzyskanych podczas wykopalisk, była ona oświetlona świecami czy lampionami podobnymi do świec.
 
 
 
teatr WIelki mieścił 25 tysięcy widzów
 
 
 Powyższe zdjęcie prezentuje publiczne toalety wykonane z kamienia, latem słońce ogrzewało je do temperatury 40 stopni, natomiast zimą, podwłądni siadali na zimny kamień i ogrzewali miejscówkę swoim ciałem, zanim ich Pan usiad i załatwiał potrzebę. W toalecie grano muzykę, rozmawiano a w wąskim rynsztoku przy nogach płynęła woda do umycia części ciała po wypróżnieniu:)

 
Widok na bibliotekę SELSUSA początki II wieku naszej ery
 
 
 
świeczki można było kupić za ofiarę co łaska lub po prostu sobie wziąć.
Zapaliliśmy te świeczki w podziękowaniu za zdrowie, rodzinę i uśiech Marysi:))
 
 
rzeźbione kolumny
 
 
Przyłączyłam się do angielskiej grupy zwiedzających, i dzięki temu, że był przewodnik, wiele ciekawostek się dowiedziałam
W EFezie była także żygownia, czyli miejsce, gdzie panicze objadali się i pili mnóstwo wina, a potem to wszystko wymiotowali, by móc jeść dalej,,, co wy tan to?
 
 
widok na TEATR WIELKI
 
 
 
marmurowa podłoga
 
Basen z łaźni portowych Atrium otoczone kolumnami stanowiło dziedziniec. Z dziedzińca przechodziło się przez monumentalną bramę na baseny, któe zdobione były głowami byków i freskami wieńców.
 
główna ulica, wejście do miasta
 
 
 bloki kamienne, ruiny miasta EFEZ
 
 
 
 
 
Pozostałości z łuku bramy, odlew zewnętrznej powiechni jakiegoś łuku lub części otaczającej wejście do łaźni portowych
 
 
było tak gorąco.... a był koniec września. Zraszająca mgiełka przy wyjściu z Efezu była bezcenna.
 

1 komentarz:

  1. Wspaniała relacja i wzruszająca...I ja tam byłam , we wrześniu tego roku, odczucia bardzo podobne i też łzy wzruszenia w Domku Maryi.Serdecznie pozdrawiam i zdrowia dla Marysi, braciszka i wspaniałych rodziców życzę.

    OdpowiedzUsuń