wtorek, 25 czerwca 2013

Co jest istotne w walce z nagłogiem?

Wiem, że to temat, który wciąż dotyczy mnóstwa osób, choć sama nie mam już z nim problemu.
W wlace z nałogiem bardzo ważne jest ustalenie źródła problemu. Nie każdy ma silną wolę i nie każdy potrafi powiedzieć: "Od teraz nie palę" i zrobić to. DLatego, możesz sobie pomóc np w taki sposób, że ustalisz źródła i uwarunkowania emocjonalne powodujące chęć zapalenia.
Odpowiedz sobie na pytania:
1. Palę, kiedy....(np. piję kawę)
2. Palę jesli...(np. jestem smutny, szczęśliwy, skupiony, zdenerwowany itp)
3. Palę ponieważ...
4. Zanim zapalę....
5. Potym jak zapalę.....
6. Palę kiedy tylko.....
Zapisz odpowiedzi! To bardzo ważne, byś mógł je precyzyjnie określić.
Następnie odpowiedz na pytanie: dlaczego to robię,
i Po co ? to robię...
To bardzo ważne pytanie, które pokazuje nam naszą iluzję zysku. Każdy czyn i każde działanie musi być warunkowane i tak samo zapalenie papierosa może mieć dla nas podtekst jakiegoś pożądanego stanu, który z jakiegoś powodu jest nam potrzebny. Musmimy go zidentyfikować, by móc go czymś zastąpić. Wtedy znacznie łatwiej jest pozbyć się nałogu, po tym, jak zrozumiemy jego intencję...
Co możesz zrobić jeszcze?
Zapewne palenie sprawia ci przyjemność, bo skoro nadal to robisz, to musisz to z jakiegoś powodu lubić. Dlatego spróbuj zrobić ćwicznie stosowane w NLP czyli programowaniu neuro-lingwistycznym, które pomaga rekukować przyjemności, czyli to ćwiczenie może ci skutecznie pomóc wyrwać się ze szponów uzależnień, kompulsywnych zachowań, i obsesji, dzięki osłabieniu przyjemności jaką one ci dają.
Znacznie łatwiej jest to ćwiczenie przeprowadzić pod okem trenera, ale jestem przekonana, że jesli spróbujesz, to osiągniesz sukces i sam odpowiesz sobie na pytanie, czy warto było podjąć to działanie:)
Krok 1.
Wskaż, co musisz ograniczyć lub wyeliminować
krok. 2
Przygotuj proszę czystą kartkę i pośrodku zapisz czynność, którą wskazałeś -któta sprawia ci przyjemność. Narysuj wokół niej kółko. Pomyśl o niej i zapytaj: "Jakie pozytywne znaczenie i wartości przypisuję tej przyjemnośći?" wokół narysowane kółka, zapisz wszystkie swoje odpowiedzi. POmyśl o każdej z nich, jak o pewnym rodzaju stanie, który reprezentuje doznanie i znaczenie dotyczące wkazanej przez ciebie przyjemnośći.
krok 3.
przy wszystkich odpowiedziach zapytaj o to samo i wokół nich zapisz kolejne odpowiedzi, któych udzielisz.
krok 4.
przeczytaj wszystkie swoje odpowiedzi i zobacz jaki tworzą profil twojego poczucia  szczęścia i przyjemnosci, które kieruje twoim zachowaniem
krok 5.
 zaznacz kolorem te, które z nich są najważniejsze i które popychają cie do nadużywania przyjemności, następnie odpowiedz sobie na pytanie: "Gdybym usunął ten zbiór moich stanów odczuwania przyjemnośći, w jakim stopniu zmniejszyłoby to odczuwaną przyjemność? rób tak do tej pory, aż zobaczysz, które znaczenia wyplbrzymiają wagę przyjemności, a które są po prostu nierozerwalnie z nią związane.
krok 6.
pomyśl o czymś, co może mniejszyć ci tę przyjemność, np zobacz jak tyjesz wksutek przejadania się, albo zobacz jak twoje płuca atakuje rak z uwagi na zgromadzoną tam smołę nikotynową
wyobraź sobie siebie podczas wykonywanej czynności - np palenia i powiedz: nikotyna to tylko sposób, abym czuł się bardziej radosny i pobudzony. Potrafię przecież sprawić, aby mój umysł wypełniły zdrowsze pomysły.
krok 7.
odpręż się i postaraj się wejść w stan kiedy widzisz siebie palącego i poczuj przyjemność jaką daje ci palenie. Następnie zaproś twórczą część siebie by pokazała ci inne sposoby doznawania takiej przyjemności  i spróbuj je określić skąd pochodzą. Wywołaj w sobie poczucie, że naprawdę można wieść życie wypełnione przyjemnością , bez jej nadużywania. Może znajdziesz zdrową alternatywę, którą będziesz siebie nagradzał?
To ćwiczenie może pomóc ci ustalić przyczyny twojego uzależnienia, a to jest pierwszy krok do tego, by je czymś zastąpić i się od nich uwolnić. Zachęcam cię do wypróowania tego ćwiczenia. Najważniejsze przecież to podejmowanie działań, bo jak powiedział John Burroughs : "Za wszystko, co warto mieć, trzeba zapłacić, a ceną jest zawsze wysiłek, cirpliwość, miłośći poświęcenie. Żadna waluta ani żadne obietnice nie zastąpią złota, jakim jest prawdziwa praca." , bo kiedy staramy się ze wszystkich sił, nigdy nie wiemy, jaki cud staje się w naszym życiu...
Życzę CI powodzenia!



2 komentarze:

  1. Nałóg to paskudna sprawa. Wielki szacun dla tych, którzy walczą, a nie się tylko poddają.

    Pozdrawiam ciepło, choć z deszczowego Szczecina. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację Krzysztof:) "sukcesu nie mierzy sie tym, co człowiek osiągnął, ale przeszkodami które napotkał i odwagą, z jaką walczył z przytłaczającymi przeciwnościami:).."

    OdpowiedzUsuń